Haber

Türkiye Bilardo Federasyonu VAR uygulamasını başlatacak

Türkiye Bilardo Federasyonu (TBF), dünyada ilk kez maçlarda VAR (Video Yardımcı Hakem) uygulamasını devreye sokacağını duyurdu.

TBF Başkanı Ersan Ercan, yaptığı açıklamada, TBF’nin Ankara Gölbaşı’ndaki tesisine her bilardo masasına 2 kamera ve VAR ekranı yerleştirdiklerini belirtti.

VAR uygulamasını 3 Bant Bilardo Türkiye Şampiyonası’nın 3. etap müsabakalarıyla başlatacaklarını kaydeden Ercan, “Kasım ve Aralık aylarında düzenleyeceğimiz tüm turnuvalarda VAR’ı test edeceğiz. Sistemin tüm detaylarını gördükten sonra” dedi. , öngörülemeyen eksiklikleri ve kuralların tamamen belirlenmesiyle yıl sonuna kadar VAR’ı 2024 yılında hayata geçirebileceğiz.” “Dünyaya örnek olacağına inandığımız bu sistemi bu yıl itibarıyla en keyifli şekilde hayata geçireceğiz. Bu sistem sayesinde maç içindeki tartışmalı durumların büyük ölçüde çözüleceğine inanıyoruz.” dedi.

VAR’ın uygulanma şekline ilişkin Ercan, “Her sporcunun maç içerisinde bir kez itiraz etme ve VAR’a gitme hakkı olacaktır. Sporcu itirazında haklı ise bu hak devam edecektir. Maçın hakeminin yetkisi vardır. Gerekli gördüğü her an VAR’a gitme hakkı var. VAR ekranına gidin. “Sadece hakem gidebilecek ve orada bulunan yardımcı hakemle durumu değerlendirdikten sonra kararını verecektir.” bilgisini paylaştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu