Haber

Samsun Valisi: Bu yıl 71 kişi mantardan zehirlendi

Samsun Valisi Zülkif Dağlı, Terme’de bulunan bir mantar tesisini ziyaret etti. Burada mantar zehirlenmelerine dikkat çeken Dağlı, “Bu yıl Samsun’da 71 mantar zehirlenmesi olayı oldu. Azımsanmayacak bir sayı. Vatandaşlarımızı hassas olmaya davet ediyorum” dedi.

’10-15 CAN KAYBI OLDU’

Dağlı, Samsun’da bu yıl 71 mantar zehirlenmesi vakası olduğunu belirterek şöyle konuştu:

“Mantar denilince aklımıza zehirlenmeler de geliyor. Geçtiğimiz 1 ay boyunca özelikle zehirlenme olayları ülkemizde maalesef can kayıplarına yol açtı. Benim bildiğim 10-15 ortası can kaybı oldu, değişik vilayetlerimizde. Allah’a şükür, Samsun’umuzda can kaybı olmadı ancak yalnızca Samsun’da bu yıl 71 tane mantar zehirlenmesi vakası oldu. Bu azımsanmayacak bir rakam. Bu kişiler hastanemizde tedavi görmek suretiyle birçok vatandaşımız sağlıklarına kavuştular ama hala yatanlar da var. Mantar ciddi bir zehirlenmeye yol açıyor.”

Halktan doğadan topladığı mantarlar yerine ‘kültür’ ve ‘istiridye’ mantarını tüketmesini söyleyen Vali Dağlı, “Bu işin şakası yok. Bu manada kültür ve istiridye mantarı gibi kendi ellerimizle ürettiğimiz mantarların tüketilmesi son derece önemli. Aksi halde doğadan toplayacağımız mantarlardan neyle karşılaşacağımızı bilemeyiz. Bu konuda tüm vatandaşlarımızı duyarlı olmaya davet ediyorum” dedi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu