Haber

Muğla Çimento Fabrikasına Açılan Temyiz Davasından Olumlu Karar Çıktı

Muğla Menteşe İlçesi Bayır Mahallesinde kurulması planlanan çimento fabrikasının ÇED raporu için açılan temyiz davasından olumlu karar çıktı. Muğla Büyükşehir Belediyesinin de müdahil olduğu davada Çimento fabrikasına ait “Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Olumlu” kararının iptali için açılan davanın temeli hakkında inceleme yapılmasının önü açıldı.

Muğla’nın Bayır Mahallesinde kurulması planlanan Çimento Fabrikası ile ilgili kıymetli bir gelişme yaşandı. Buna nazaran, Muğla 2. Yönetim Mahkemesine çimento fabrikası ile ilgili ÇED olumlu raporunun iptali için dava açılmış fakat mahkeme bu davayı vakit aşımı gerekçesiyle reddetmişti. Fakat Danıştay tarafından ÇED sürecinin yanlışsız işletilmediği ve halka gerekli bilgilendirmelerin yapılmadığı gerekçesiyle Muğla 2. Yönetim Mahkemesinin kararının iptali için açılan davanın aslı hakkında inceleme yapılmasının önü açılmış oldu.

Muğla Büyükşehir Belediyesi; “Hak Arama Hürriyetinin Önüne Geçildi”

Davaya müdahil olan Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından sunulan temyiz dilekçesinde, “ÇED süreciyle ilgili projeden etkilenecek veya etkilenmesi muhtemel halkın yaşadığı yer/yerlerde, ilgili belediyeler ve muhtarlıklarca sesli ve yazılı duyurunun yapılması gerekmektedir. Dava açma süresinin hesaplanmasında yalnızca Valilik ve Kaymakamlıkça yapılan askı yoluyla ilan dikkate alınmıştır. Bu husus hak arama hürriyetinin engellenmesi niteliğindedir” sözlerine yer verildi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu