Ekonomi

ABD’de işsizlik başvuruları düşerek işgücü piyasasının direncine işaret etti

ABD işgücü piyasası, geçen hafta işsizlik maaşı başvurusunda bulunan Amerikalıların sayısının azalmasıyla esneklik işaretleri gösterdi.

Çalışma Bakanlığı’na göre, 11 Mayıs’ta sona eren haftada ilk işsizlik maaşı başvuruları 10.000 azalarak mevsimsellikten arındırılmış 222.000’e düştü. Bu düşüş, bir önceki hafta işsizlik maaşı başvurularında görülen ve son sekiz ayın en yüksek seviyesine ulaşan önemli artışı kısmen dengeledi.

Bir önceki hafta işsizlik maaşı başvurularındaki beklenmedik artış, büyük ölçüde okulların bahar tatiline girdiği döneme denk gelen New York’tan gelen başvurulardaki artıştan kaynaklanmıştı. Dalgalanmalara rağmen, işgücü piyasası altta yatan gücü sergilemeye devam etmektedir.

Federal Rezerv’in faiz oranı ayarlamaları yoluyla ekonomiyi yönetme çabaları, işgücü piyasasının kademeli olarak yeniden dengelenmesine yansımaktadır. Mart 2022’den bu yana Fed, ekonomik talebi yumuşatmak amacıyla faiz oranlarını 525 baz puan artırmıştır.

İlk işsizlik başvurularındaki düşüşe ek olarak, bir haftalık yardımın ardından yardım alan kişi sayısı 4 Mayıs’ta sona eren hafta için 13.000 artarak mevsimsellikten arındırılmış 1,794 milyona yükseldi. Bu rakam, işe alım eğilimlerinin bir göstergesi niteliğindedir.

Mevcut işgücü piyasası koşulları ve enflasyondaki düşüş eğiliminin yeniden başlaması, Fed’in Eylül ayında faiz indirimine gitme olasılığını artırmıştır. Merkez Bankası son toplantısında gösterge gecelik faiz oranını Temmuz ayından bu yana koruduğu %5,25-%5,50 aralığında sabit tuttu.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

haber-haymana.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu