Haber

Dünya Nükleer Operatörler Birliği’nden Akkuyu NGS’de inceleme

Dünya Nükleer Operatörler Birliği (WANO) Moskova Merkezi’nin destek misyonu ekibi, Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) sahasında incelemelerde bulundu.

Operasyonel Güvenlik İnceleme Ekibi (OSART) programı, NGS’lerin güvenilirlik durumunu ve operatörün memleketler arası normlara ve UAEA standartlarına uygun olarak operasyonel kaliteyi sağlamaya hazır olup olmadığını değerlendirmeyi amaçlıyor. WANO Moskova Merkezi dayanak misyonu uzmanları, ziyaret ettikleri Akkuyu Nükleer A.Ş. çalışanına Pre-OSART metodunu tanıttı. Akkuyu NGS inşaat alanını ziyaret eden misyon temsilcileri, Pre-OSART hazırlıkları hakkında bilgi alıp, dokümanları inceleyerek tavsiyelerde bulundular.

NGS Genel Müdür Birinci Yardımcısı ve Yapı İşleri Yöneticisi Sergey Butckikh yaptığı açıklamada, “Şirketimizi Pre-OSART’a hazırlık için değerli çalışmalar bekliyor. Bir UAEA vazifesi sırasında uzmanlar NGS işletmesinin güvenliği ve güvenilirliğine dikkat eder, işçi performansını etkileyen faktörleri, şirket idaresinin tertip yapısını ve amaçlarını dikkate alır ve tüm NGS süreçlerinin idare seviyesini kıymetlendirir. En uygun uygulamaları inceliyor ve en uygunlarını kendimiz uyguluyoruz. Akkuyu Nükleer grubu olarak nükleer sanayiden son derece profesyonel uzmanlarla çalışma fırsatı sunduğu için WANO’ya teşekkürlerimizi sunuyoruz” dedi.

Destek misyonunda Dünya Nükleer Operatörler Birliği Moskova Merkezi’nden Dmitry Chichikin, Leningrad NGS’den Alexei Tararin, Beloyarsk NGS’den Andrey Smelov, Kalinin NGS’den Nikolay Kapitonov, Kola Atomenergoremont’tan Yuri Levchenko ve Belarus NGS’den Andrey Andrushkiv yer aldı. Program, Akkuyu NGS operatörü olan Akkuyu Nükleer A.Ş.’nin Milletlerarası Atom Gücü Ajansı’nın (UAEA) OSART uzman misyonuna hazırlanması maksadıyla gerçekleştirildi. – MERSİN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu